Balustrady w świetle prawa budowlanego
- Szczegóły
Schody muszą mieć zabezpieczenia w postaci barierek, które zapewniają bezpieczne korzystanie z nich przez pieszych. Podobnie rzecz się ma w przypadku pochylni, loggi, balkonów — balustrady w nich montowane są nie tylko ze względów podnoszących walory estetyczne obiektu, ale również ze względów prawnych. Co mówi prawo na temat balustrad?
Rodzaje balustrad w świetle prawa
Balustrady mogą mieć różne kształty i formy, dlatego odpowiednio dobierając wzór i materiał na ich wykonanie, można znacznie podnieść wartość danej nieruchomości. Ogólnie przyjmuje się podział na balustrady wewnętrzne i zewnętrzne. Ich sposób budowy uregulowany jest prawnie, a mianowicie Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych. Określa ono zarówno wysokość jak i rozmieszczenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych wypełniających wnętrze balustrady Schody zewnętrzne i wewnętrzne, o których mowa w ust. 1, w budynku użyteczności publicznej powinny mieć balustrady lub poręcze przyścienne, umożliwiające lewo- i prawostronne ich użytkowanie. Przy szerokości biegu schodów większej niż 4 m należy zastosować dodatkową balustradę pośrednią.
O czym trzeba pamiętać podczas budowy obiektów wielokondygnacyjnych?
Balustrady są wymagane wszędzie tam, gdzie schody mają wysokość większą niż pół metra. W przypadku domów jednorodzinnych i budynków wielopoziomowych muszą mieć one wysokość 0,9 metra. W obiektach wielorodzinnych, placówkach oświaty, opieki zdrowotnej barierki powinny mieć wysokość 1,1 metra.
Czytaj także: Jak dbać o balustrady metalowe?
Przerwy pomiędzy poszczególnymi elementami balustrad różnią się w zależności od miejsca ich wykorzystania. W przypadku domów wielorodzinnych placówkach oświaty może to być maksymalnie 0,12 metra, w pozostałych przypadkach 0,2 metra. Jeśli w danym budynku będą miały przebywać dzieci, należy je tak zaplanować, by uniemożliwić im wspinanie się i zsuwanie się po poręczy.ruchu osób niepełnosprawnych, należy zastosować obustronne poręcze, umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu.